فهرست

تجربیات یک قهرمان بولینگ

ایمان جوانمردی یکی از قهرمانان بولینگ ایران است که ما افتخار دیدار با ایشان در نمایشگاه شهر آفتاب داشتیم. جناب جوانمردی یک ورزشکار حرفه ای بسیار با اخلاق، با حوصله و دوست داشتنی است که با او درباره ی تجربه ی خودش در ورزش بولینگ در سطح قهرمانی گپ و گفتی داشتیم. این مصاحبه برای تمامی ورزشکارانی که میخواهند در هر رشته ای در سطح قهرمانی فعالیت کنند مطالب و تجربه هایی دارد که بسیار زیبا بیان شده اند و احساسات یک ورزشکار حرفه در رقابت های سخت و رده بالا را بیان می کند.

مصاحبه با ایمان جوانمردی

لطفا خودتان را معرفی کنید و تجربه ورزشی خود را با دوستان ما به اشتراک بگذارید

 من ایمان جوانمردی متولد 1362 شهر تهران هستم. رشته تربیت بدنی خوانده ام از سال 1384 در زمینه بولینگ فعالیت کردم و بولینگ را به صورت حرفه ای انجام دادم. در سال 1388 عضو تیم ملی ایران بودم و 11 سال سابقه باشگاه داری و کار مربیگری دارم. 

چه مهارت ها و تکنیک هایی برای بازیکن بولینگ حائز اهمیت است؟

بولینگ دارای چند بخش هست  که یکی از بخش های آن مربوط به (اپروچ) است که می ایستیم و ضربه می زنیم که تمام بولینگ خلاصه میشود در اپروچ و تمام این تکنیک ها روی اپروچ انجام میشود. مثل تایمینگ، سویینگ، اسلاید و هدف گیری. از لحظه ای که توپ را برمیداریم تازمانیکه می خواهیم ضربه بزنیم تا خط  فول لاین. زوایای کلی بدن و قدم برداشتن. 

یک بحثی هم وجود دارد که کاملا از تکنیک جدا میشود و مربوط به ذهن آدم هاست که 70 درصد آن ذهن و منتال و 30 درصد تکنیک است. 

برای بهبود عملکرد خود در بولینگ چه تمرین هایی انجام می دهید؟

ورزش بولینگ خیلی فرار است و نیازمند تمرین مستمر است. بولینگ به نظر ورزش ساده ای میاد اما وقتی شروع می کنی و وارد آن میشی هم زوایای بدن و هم ذهن را درگیر می کند. برای حرفه ای شدن هر روز تمرین کنید به مدت حداقل 6 ماه تا یک سال زمان میبرد. اما این بیس کار هست و وقتی حرف عمل و مسابقات باشد همه چیز فرق می کند که درصد بسیاری از آن به تکنیک کنترل ذهن مربوط است. 

چه رقابت هایی در بولینگ را شرکت کرده اید و چه نتایجی را کسب کرده اید؟

ما هم مسابقات انفرادی داریم هم مسابقات رنکینگ کشوری  و مسابقات تیمی کشوری

  • نفر اول در مسابقات تیمی سال 1396 از طرف تیم شیان (هم مسابقات انفرادی و هم تیمی)
  • نفر اول در مسابقات رنکینگ کشوری سالانه به صورت لیگ در سال 1397
  • نفر دوم در مسابقات رنکینگ کشوری سالانه به صورت لیگ در سال 1396

چگونه در مسابقات حساس با فشار های روانی رقابت کنار می آیید؟

در بازی های آماتور و غیر حرفه ای نمیتوان این تجربه را بدست آورد. این تجربه در کورس قهرمانی بدست می آید. وقتی در کورس قهرمانی هستی که با بازی آخر نفر اول و دوم و سوم تعیین می شود که آن هیجان و آدرنالین که که ترشح میشود که ناب ترین لحظه هست هم می تواند خوب باشد هم بد. یکی از راه های مقابله با این فشار های روانی در مسابقات، معاشرت نکردن  با دیگران است. حتی نباید ضربه بازیکن دیگری را ببینی زیرا در ذهن شما تاثیر میگذارد به دلیل اینکه ضربه هر بازیکن متفاوت است و به استایل خودش مرتبط است. 

تاثیر مربی بولینگ در پیشرف بازیکن را چگونه می بینید؟

اگر بخواهید بازی بولینگ را به صورت حرفه ای انجام دهید باید حتما مربی به روز داشته باشید البته با فیلم نگاه کردن و تحقیق کردن هم امکان پذیر هست اما باعث می شود در یک سطح بمانید و پیشرفتی نداشته باشید. مربی متناسب با استایل شما چاقی و لاغری، کوتاهی و بلندی می تواند تشخیص دهد و در روند پیشرفت شما کمک کند و همینطور تاثیر مربی در ذهن که می تواند هم شما را تشویق و هم تخریب کند. 

آیا تجهیزات بولینگ در سطح کیفیت بازی تاثیر دارد؟

صد در صد تاثیر دارد.ما در ایران متاسفانه مشکل سخت افزاری داشته ایم و داریم. مثال لاین ها باید باید تاییدیه USBC داشته باشند و وجود لاین هایی برای اجرای مسابقات بین المللی در ایران. مورد دیگر درباره ی دستگاه روغن زنی با روغن مخصوص است. یکی از دلایلی که ایران نمیتواند در خارج ایران مقامی بدست آورد مربوط به تجهیزات و مربی به روز است.  

آیا بازی بولینگ نیاز به تغذیه و لایف استایل خاصی دارد؟

همه ی ورزش ها بدنسازی دارند ولی بولینگ را در هر رده سنی می توان بازی کرد اما وقتی که شما بدنسازی انجام می دهید، تمرین مستمر و تغذیه مناسب دارید هم جسم و هم ذهن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و می توانید عملکرد بهتری داشته باشید. 

چه چیزی به شما انگیزه می دهد تا به بولینگ بازی کردن ادامه دهید؟

بولینگ نیازمند تمرین مستمر،  انگیزه(همان آدرنالین در مسابقات) و علاقه. علاقه از پایه وجود دارد و وقتی شما بازی را اصولی یاد میگیرید و ادامه می دهید این علاقه تشدید می شود

اگر سخنی دارید که می خواهید با مخاطبان ما داشته باشید بفرماید

اگر می خواهید بولینگ را شروع کنید باید کفش آهنین بپوشید. بولینگ به ظاهر یک ورزش سادست اما وقتی وارد آن شوید متوجه می شوید که تمام آن تمرین است تمرین تمرین. و اگر دوست دارید این ورزش را حرفه ای یاد بگیرید باید اصولی شروع کنید و ادامه دهید و پشتکار داشته باشید.  

نتیجه گیری

ضمن تشکر و آرزوی موفقیت برای جناب جوانمردی که این فرصت رو در اختیار ما گذاشتند و از تجربیاتشان برای ما گفتند، این نکته بسیار جالب بود که ایشان تاکید بسیار بر تجهیزات خوب برای بازی بولینگ به خصوص در مسابقات داشتند، چیزی که در ایران به سختی پیدا می شود.

در ایران بولینگ سعی ما بر این است تا از تجهیزات با برند های شناخته شده (مثل برند برانزویک Brunswick که برند اصلی مسابقات جهانی می باشد) استفاده کنیم و خطوط بولینگ با استاندارد های جهانی را در اختیار دوست داران این رشته پر طرفدار قرار دهیم و همچنین با اینکار کمک کنیم که در عرصه های جهانی قهرمانانی را معرفی کنیم؛ قهرمانان زیادی مانند ایمان جوانمردی ها که در سطح کشوری موفق بوده اند و قابلیت کسب افتخار در سطح بین المللی را دارند.

مطالب دیگر را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام سریع

تصویر کاربری

تصویر کاربری خود را بارگذاری کنید
[avatar_upload]
Iran-Bowling Logo

ورود کاربران سایت

لطفاً برای دسترسی به پنل مدیریت نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

درس صورتی که رمز خود را فراموش کرده اید بر روی لینک مربوط کلیک کرده و مراحل بازیابی رمز را طی کنید.